تشریفات گمرکی

تشریفات گمرکی ترخیص کالای وارداتی

فرایند هایی که در تشریفات گمرکی صورت میپذیرد بسیار متنوع هستند.از این رو به برخی از آنها اشاره میکنیم و برخی را به طور کامل تشریح خواهیم کرد.اوراقی به نام پته که در امور گمرکی کاربرد دارد برای ترخیص سریع کالا از انبار گمرک یا بنادر استفاده میشود.
وقتی کالای وارداتی از نظر تعداد و هم از نظر ارزش کالای تجاری نباشد و صرفا کارخانه های تولیدی یا موسسه های تحقیقاتی قصد واردات آن را به کشور داشته باشند میتوان ان را بعنوان پته گمرکی ترخیص نمود.
برای کالاهای مسافرتی با یک سقف مالی مشخص بارنامه ای برای خروج کالا در گمرک صادر می گردد که به آن ترخیص سریع پته گمرکی می گویند.درصورتی که قبض انبار را دریافت کرده باشید و تمامی اقدامات برای صدور پته گمرکی انجام شده باشد، کالای شما در عرض چند ساعت از گمرک مد نظر ترخیص و تحویل داده میشود. ترخیص سریع پته گمرکی ثبت شده به مقصد هر انبار در سیستم اتوماسیون انبارداری آن قرار داده میشود با راه اندازی سیستم اتوماسیون شماره پته ها بصورت پیامک اطلاع رسانی میشود.
برای ترخیص سریع پته گمرکی پس از رسیدن بار و تخلیه کامل در انبار باید ورود پته انجام شود و سپس وصول آن انجام گیرد. هنگام ثبت پته منظور از صاحب کالا فردی است که پته ی گمرکی به نام وی می باشد. شما میتوانید مشخصات کامل پته را از جمله کد ملی صاحب کالا را در سیستم انبار داری ببینید. پس از ثبت پته ها بار به موجودی انبار اضافه میشود. هنگام خروج باید از طریق ثبت خروج از انبار خروجی را ثبت کرد تا از موجودی انبار کسر شود و برای ان خروج صادر شود.
برای کالاهای مسافرتی بایک سقف معین میتوان از ترخیص سریع پته گمرکی استفاد کردکه دیگر نیازی به داشتن کارت بازرگانی ندارید.پته گمرکی یکی از سریعترین روش های ترخیص کالا از گمرک است که ظرف مدت چند ساعت کالا ترخیص و دراختیار شخص قرار میگیرد.

انواع ترخیص کالا از گمرک

تشریفات گمرکی و ترخیص کالا به دو صورت برگ سبز یا پروانه و مجوز ترخیص کالاهای تجاری انجام میشود.مجوز برای بعضی از کالاهای غیر تجاری که به آن پته نیز می گویند.پروانه گمرکی وابسته به اظهار نامه ی گمرکی و پته گمرکی اظهارنامه نیاز ندارد. در حال حاضر برای کالاهای وارداتی کمتر از ۱۰۰۰دلار برای اشخاص عادی و تا ۲۰۰۰دلار برای شرکت های تولیدی امکان ترخیص کالا بدون کارت بازرگانی وجود دارد البته با دستور معاون فنی گمرک ترخیص سریع،پته گمرکی برای قطعات ماشین الات فنی تولیدی تا سقف ۲۰۰۰۰دلار بدون نیاز به اخذ مجوز ثبت سفارش کالا بصورت پته ی مسافرتی اعمال میشود
مراحل واردات کالا از خرید خارجی تا ترخیص کالا

انتخاب منبع فروش کالا

 1. اخذ پروفرما
 2. تنظیم قرارداد خرید
 3. ثبت سفارش در وزارت صمت
 4. امور بانکی
 5. حمل کالا توسط حمل و نقل بین المللی
 6. ترخیص کالا از گمرکات
 7. حمل کالا از گمرکات به انبار خریدار

مراحل صادرات کالا

 1. دریافت کلیه مجوزهای صادراتی
 2. بارگیری از انبار و کارخانه
 3. پلمپ کالا و دریافت پروانه صادراتی کالا در کلیه گمرکات کشور
 4. ارزیابی کالا در گمرک و انبار صاحب کالا
 5. حمل یکسره
 6. تخلیه در مرز و بارگیری مجدد
 7. عبور کالا از کلیه گمرکات مرزی
 8. اخذ گواهی مبدا

شرکت آرمان ترخیص

شرکت آرمان ترخیص در زمینه ترخیص کالا از گمرکات مختلف کشور فعالیت دارد و با سابقه ای درخشان در این زمینه توانسته همواره رضایت مشتریان خود را کسب کند. از جمله خدمات ارائه شده توسط این مجموعه عبارتند از:

 • مشاوره صادرات و واردات کالا
 • قرارداد حمل و نقل بین المللی کالا
 • پیگیری دعاوی حقوقی گمرک 
 • اخذ گواهی استاندارد و بازرسی
 • انجام ثبت سفارش واردات

۰۹۱۴۱۶۱۳۴۹۰

09141613490